איפה ממוקם יקב ירושלים?

פקקי יין תמונת אילוסטרציה המרקקה היומית

יקבי ירושלים, אגודה חקלאית שיתופית בע"מ, הוא שמו המלא של מה שמכונה כבר שנים רבות "יקב ירושלים", מוכר ופועל בשם הזה. לאחרונה הפציע עוד יקב ירושלים, ומסתבר שהמהומה רבה והגיעה עד אלי

ירושלים ולוגו העיר, עם האריה, הוא ללא ספק שם חזק בעולם. ביין, לא ביין – בכל דבר. כל כך חזק, שיש עליו מריבה אמיתית ואמוציונאלית מאוד כבר כמה וכמה שנים בין שני שחקנים עיקריים:

האחד הוא מי שאנחנו רובנו מוכרים כ'יקב ירושלים', שהוא יקב ששוכן באזור התעשייה עטרות (אזור התעשייה של ירושלים), עם מרכז מבקרים במשכנות שאננים שאותו הוא מפעיל בזכיינות המקום. היינן הוא סם סורוקה, הבעלים הוא בעלים פרטי (משפחת גואטה) והמנכ"ל הוא ארז וינר. שמו המלא הוא 'יקבי ירושלים, אגודה חקלאית שיתופית בע"מ'. על עצמו מספר היקב כך:

"יקב ירושלים הינו גלגול של 'יקב שמשון', יקב שהוקם על ידי משפחת מנדלסון בתחילת המאה הקודמת בעיר העתיקה בירושלים, פעל החל משנת 1951 בשכונת 'בית ישראל' בעיר והחל משנת 1976 במקומו הנוכחי באזור התעשייה עטרות."

היקב השני גם הוא קורא לעצמו יקב ירושלים, ובאתר המשווקים ובקומוניקטים מטעמם ומטעמו (אני מניח) הוא מספר סיפור שלם:

"יקב ירושלים הוקם באזור הרי יהודה על ידי משקיעים יהודים צרפתיים אוהבי ירושלים וארץ ישראל במטרה לייצר יין בארץ הקודש ולשווקו בחוץ לארץ בדגש ותוך מיתוגו כמוצר מארץ הקודש. מיתוג זה הינו ייחודי ליקב ירושלים. יקב ירושלים פעל ופועל גם כיום…"

"יקב ירושלים": יקב או לא יקב? מה זה יקב?

למעשה, לא מדובר ביקב, אלא במותג של יצרן בשם אנטיפוד, שמקום מושבו במושב גאולים, בשרון. היין מיוצר במתקן שבו מייצרים יינות תחת השם רמת חברון, נח וגם 'יקב ירושלים'. המתקן הזה לא נמצא סתם באזור הרי יהודה, אלא באזור התעשייה של קריית ארבע. למה מתחבא היצרן תחת קוד כזה או אחר או כתובת הניהול – מושב גאולים? אני לא חושב שצריך לחשוב יותר מדי. מעניין אותי, אגב, אם מוצריו צריכים או אמורים להיות מסומנים כמוצרי התנחלויות, אם הוא כותב "גאולים", או לא.

לא אלאה במחלוקת בין שני היצרנים ורק אומר שבשנת 2017 פסקה השופטת שטייניץ שעל יקבי ירושלים – אלה שבעטרות – להוסיף מילה לשמם, ואילו על חברת אנטיפוד להשתמש במונח "יקב ירושלים" רק כמותג, לא בתור שם יקב. עם זאת, על הבקבוקים כותבת חברת אנטיפוד שם מותג שנקרא "הרי ירושלים" תחת השם 'יקב ירושלים' (באנגלית – מופיע Jerusalem Winery – אבל הכול באנגלית).

אני לא שופט, ואני לא בן שופט, אבל כאשר אני מקבל קומוניקט שאומר "יקב ירושלים הוקם" אני מבין שמדובר במתקן של ממש: "יקב הוא מתקן שבו פירות (בדרך כלל ענבים) מעובדים ליין." (ויקיפדיה) וגם: "שם כולל למערכת הבניינים והמתקנים להתקנת יין" (מילון אבן שושן)

מצד שני, אנחנו מכירים כמובן את המערה, מונטיפיורי, שמעולם לא היו 'יקבים' של ממש, אלא יותר דברים 'קונספטואליים' ו'סגל', שלא ברור מה מידת העצמאות התפעולית שלו בכלל. ברוב המקרים השמות הרשמיים משתמשים מאוד בזהירות במונח "יקב".

יכול להיות שהגיע הזמן לעשות סדר בעניין הזה, ולהגדיר בתקן מהו יקב. מה צריך שיהיה בפועל ומה מידת העצמאות של מתקן כזה, אם מדובר במתקן פיזי.

הייתי שמח אם מר מורצייאנו היה מגלה קצת יותר שקיפות כלפי קהל הצרכנים, ולא היה מסתפק בציון ח'פ' וכתובת "מושב גאולים", אלא אומר מה שם היצרן ואיפה ממוקם היצרן. הוא אולי עומד בהנחיות התקן בעניין הזה (אני חושש שעלולה להיות לו לכאורה מחלוקת עם הוראות משרד הכלכלה, אבל זו פרשנות שלי, כיון שתקן היין מאפשר לכאורה להשתמש בקוד, ולא אומר במפורש "קוד יצרן"). הוא כן צריך לציין מספר אצווה על היין, אבל הוא לא עושה את זה. כנראה שהדאגה לזכויות על השם קדמה לכל זה.

כל העניין הזה ממחיש שוב, לטעמי, עד כמה דרושה שקיפות בעולם היין: מהגדרת מיקום מדויק, דרך סידור מחוייבות למקור הענבים ועד הגדרה מפורשת של מה זה יקב.

ואגב תקן היין: הוא מחייב לרשום את צבע היין, אבל בשום מקום לא כתובה ההגדרה לצבע אדום או לבן, ורוד או אחר. חברי ועדת התקן כנראה הסתמכו על הגיון בריא כלשהו, אבל אני חושב שהם הלכו רחוק מדי בהנחות שלהם.

אני ממתין לתגובה של משווקי יינות אנטיפוד, ואפרסם לכשתתקבל.

========== עדכון 20:30 =======

"חברת אנטיפוד מחזיקה במספר מותגים לשיווק יינות כמו אלפי חברות נוספות בעולם אשר מחזיקות מותגים שונים ומוכרים במותגים שלהם.

למשל ג׳נרל מוטורס – קדילאק, שברולט, ביואיק. יש דוגמאות רבות מסוג זה.

יש לציין כי חברת אנטיפוד עושה שימוש במותג זה משנת 2002 ובעלת המותג בארה״ב ובאירופה.

בתוויות אנו משתמשים בשם המותג שלנו ומציינים את מספר העוסק של החברה וכתובתה וזאת בהתאם לפסיקת בית משפט.