אימה ומסתורין: The Antiquary

ישרקו (טיב טעם) מתחילים להביא לארץ את סדרת הוויסקי The Antiquary – אנטיקרי – וביניהם גם את ה- 21 שנה, שהצליח להפתיע אותי

אבל רגע: למה אימה ומסתורין?

טוב, הסיבה לכך היא כמובן השם של סדרת הוויסקי הזו: היא נקראת על שמו של ספרו של סיר וולטר סקוט, The Antiquary. רומן גותי (סגנון אפל, מזכיר קצת אדגר אלן פו, פרנקשטיין ושות') שבין גיבוריו אחד, ארכיאולוג-היסטוריון שעיקר עניינו בפריטים עתיקים. הכינוי לאדם כזה או חוקר כזה הוא Antiquary.

במבט ראשון הסדרה נראית כמו עוד משהו שאיזה יצרן החליט שהוא מייעד לשוק האסיאתי או הרוסי: בקבוקים מרובעים, עם חריטות דמויות קריסטל, שלא עומדים ב"סטנדרט" של השנים האחרונות, שעיקרו בקבוקי בית מרקחת שקופים.

אבל טומטין – הבית של הוויסקי הזה והיצרנים שלו – עשו כאן עבודה טובה: התווית יפה, מזכירה משהו "של פעם" ובקבוקי דקנטר חרוצים, כמו של איזה ג'נטלמן אנגלי.

ואיך התכולה?

לארץ מגיעים שלושה וריאנטים של הוויסקי: אנטיקרי אדום (90 ש"ח), שהוא בלנד של 30 סוגי ויסקי עם תכולה יחסית גבוהה למאלט, בהשוואה לוויסקי אחרים בשוק. הטעמים, אומר היצרן, רכים, קצת מתקתקים ויש עישון בסיומת.

אנטיקרי 12 שנה
גם אותו לא טעמתי. היצרן אומר עליו שהוא בלנד של 30 סוגי ויסקי שונים, שכולם בני 12 שנים ויותר. קצת אדמתי-מעט ליימי. בלנד בן 12 שנה שמצליח לשמור על הרעננות שלו – ומחיר טוב: 120 ש"ח.

אנטיקרי 21 שנה
פה אנחנו כבר מתחילים לדבר?

לרוב אני מהסס כשמדובר בבלנדים בני 18 שנים ויותר. אתה מצפה לסוג של תמצית עץ פירותית, במיוחד בשנים האחרונות, עם השתלטות טעמי ארה"ב ומזרח אסיה גם על התוצרת שמדיעה מסקוטלנד. לפחות משל בתים גדולים.

ובעוונותי, זה גם מה שנאלצתי לטעום הפעם, מתוך המגוון: בלנד של ויסקי בן 21 שנים ויותר. זה, כמו קודמיו הוא בלנד של כ- 30 סוגי ויסקי ופיניש בחביות אלון אמריקאיות. "הפה מתקתק, מלא וחמים, בעל ניחוח טופי", אומר היצרן, ועד פה הוא צודק.

מה שעוד יפה כאן, הוא ניחוח קל – אבל מורגש – של עישון איילה אופייני. זה מלווה בניחוחות של פירות קיץ ונארז היטב במעטפת עץ יפה, לא עמוסה.

השילוב הזה הוא שקנה אותי: מדובר בוויסקי חלק מאוד, שתוכלו ליהנות ממנו בערב חורפי, אבל לא יקרה כלום אם תוסיפו לו טיפת מים או קוביית קרח, לערב קיץ.

והמחיר? 330 ש"ח – בלבד.  אני "בלבד" כי הוא שווה לזה של הרפרנס שלי באנגליה, בוודאי בהתחשב בעלויות משלוח ומיסים. בראבו.