אז יין אדום לא טוב לבריאות הלב?

פקקי יין תמונת אילוסטרציה המרקקה היומית

חוקר שעובד באוניברסיטת קונטיקט מואשם שזייף מחקרים בנושא חשיבותו של יין אדום לבריאותינו, ובמיוחד לבריאות הלב

העולם האקדמי כמרקחה קטנה. טוב, אולי לא כל העולם האקדמי, אבל חלק ממנו. קטן. זה שעוסק בסגולותיו של היין האדום לבריאות; במיוחד לבריאות הלב. הסיבה? חוקר בשם דיפאק דאס, פרופסור באוניברסיטת קונטיקט, חשוד שזייף יותר מ- 100 מחקרים שונים – 145, אם לדייק.

דאס התפרסם בזכות מחקרים על התועלות של רסברטרול – מרכיב שנמצא ביין אדום – ללב. הוא חקר את השפעת המולקולה בעיקר על חיות מעבדה וב- 26 מאמרים דיווח על תוצאות חיוביות של חומר זה על בריאות העכברים.

דיפאק דאס וענבים
דיפאק דאס: שתה קצת יותר מדי? (צילום: AP ואוניברסיטת קונטיקט)

הטיימס אוף אינדיה דיווח על העניין ב- 12 בינואר, אחרי הודעה של האוניברסיטה בעניין (ב- 11 לחודש). הוא ציין שלא רק שהפרופסור הוא ממוצא הודי, אלא שהוא משמש גם כראש מרכז מחקר הלב של האוניברסיטה. החקירה בעניינו של דאס החלה עוד ב-  2008, בזכות 'טיפ' אנונימי שהתקבל, והיא כללה סקירה של שבע שנים של פעילות במעבדה של דאס. "זו האחריות שלנו לדווח לעולם המדעי על הדברים, ולהעמיד אותם על דיוקם." אמר סגן נשיא האונברסיטה לענייני בריאות, שבוודאי עברו עליו כמה לילות ללא שינה. האוניברסיטה שלחה מכתבים ל- 11 פרסומים מדעיים שפרסמו את המחקרים של דאס, הקפיאה את המחקרים שלו, וויתרה על 890,000$ במענקים פדרליים, שבהם הוא זכה. הדו"ח המרשיע את דאס כולל לא פחות מאשר 60,000 עמודים, והוא הוגש גם ל-U.S. Office of Research Integrity.

ואיך חולל דאס את הזיופים?

Cantor-s-Dilemma
מומלץ בחום לכל המתעניינים בדילמות ומדע 'נקי'.

מסתבר, כך אומרים, שהוא עסק בעיקר ב- cut and paste של תמונות ואלמנטים שונים ממחקרים דומים בתחום.

ועכשיו לכמה מילים טובות על רסברטרול, כדי שלא נצא לגמרי פארש:

מחקר שפורסם לפני כחצי שנה, ולא על ידי דאס ושות', מגלה שיין אדום יכול לשמש לא רע כתחליף ל… אימון גופני.

טוב, לא לגמרי 'ממש', אבל צריכה יומית של רסברטרול יכולה למנוע או להקטין את האפקטים הרעים של הרגלי חיים גרועים וטיסה ממושכת בחלל (שבגלל העדר כח כבידה, גורמת נזק לשרירים).

המחקר, שנעשה על עכברושי מעבדה, גילה שהעכברושים שהוזנו ברסברטרול לא פיתחו עמידות לאינסולין או אבדו ממאסת העצם שלהם. עורך FASEB, הז'ורנל היוקרתי שבו התפרסם המחקר, אמר שלמחקר חשיבות עצומה בכל הקושר לא רק באסטרונאוטים, אלא גם במי שלא יכולים ליהנות מפעילות גופנית, כמו אנשים עסוקים במיוחד, מי שנפצעו וכיוצא באילו (בטלנים).

ואיך דימו חוסר כבידה במעבדה? כאן, כל מי שהבטן שלו עדינה, מתבקש לעצור את הקריאה. מי שלא, יכול לדעת שהעכברושים נתלו באוויר ב'עריסה' מיוחדת לחלקים האחוריים שלהם.

לחיים.

Resveratrol prevents the wasting disorders of mechanical unloading by acting as a physical exercise mimetic in the rat. FASEB J. doi: 10.1096/fj.10-177295 ; http://www.fasebj.org/content/early/2011/06/29/fj.10-177295.abstract