אזור תעשייה של קנקני יין ולצידו מתחם בילויים עתיק, ענק ומסקרן נחשף בגדרה

גדרה, מסתבר, הייתה מקום די פעיל וסוער לפני 1,500 שנים ויותר, בין השאר עם מפעל קנקנים גדול. מה עשו הקדרים בהפסקות? שיחקו בחדר המשחקים. ומה עשו תושבים שרצו קצת להתפנק? הלכו לספא

  • בגדרה התגלה בית יוצר לקנקני יין מהמאה ה-3 לספירה, שפעל ברצף במשך 600 שנה והותיר אחריו כמויות ענק של שברי חרסים.
  • תגלית נדירה ומרתקת במקום היא חדר משחקים, ששימש, אולי, להפוגה משגרת העבודה. במתחם פעל גם מה שנראה כספא מפנק, שחלק ממנו רוצף פסיפס צבעוני.
  • את החפירה הארכיאולוגית מנהלת רשות העתיקות בהשתתפות בני נוער, שחלק מהקמת שכונה חדשה בגדרה ביוזמה ובמימון של רשות מקרקעי ישראל.

חפירה ארכיאולוגית רחבת היקף של רשות העתיקות שנערכה בשנתיים האחרונות מצפון לעיר גדרה חשפה במקום אזור תעשייה ובילויים עתיק, ענק ומסקרן.

בחפירה הנרחבת השתתפו, לצד הפועלים, גם מאות בני נוער ממכינות קדם צבאיות ומבתי ספר. זאת, כחלק מפרויקט ההנחלה אותו מובילה רשות העתיקות, שמטרתו לקרב את צעירי ישראל למורשת ולעתיקות הארץ.

מפעל קנקנים גדול – עסק משפחתי וכנראה איכותי

בין המאות 7-3 לספירה פעל במקום ברצף בית יוצר לא ידוע של קנקנים, אבל לא פחות מזה מעוררים את סקרנות החוקרים חדר שנחשף ובו לוחות משחק חרוטים בסלע, ומתחם של 20 בריכות חמות וקרות שנבנו במקום.

החפירה נערכת במסגרת הקמת שכונה חדשה בגדרה בשוליו של תל קטרה העתיק, ביוזמה ובמימון של רשות מקרקעי ישראל.

אלה נגורסקי ותמר חרפ"ק, מנהלות החפירה מטעם רשות העתיקות אומרות ש"בית היוצר פעל ברציפות במשך  כ -600 שנה וייצר לכל אורך השנים את אותו מוצר – קנקני אחסון מסוג המכונה "עזה", שייעודם העיקרי היה אחסון יין – תעשייה שפרחה בארץ בתקופה זו ויצאה מאות קנקנים לחו"ל."

הייצור הרצוף עשוי להצביע על כך שהעסק עבר במשפחה מדור לדור, ושבמקום הקפידו על איכות המוצר הסופי. לדברי החוקרות במהלך 600 שנות הפעילות של המפעל, נזרקו באתר כ-100,000 קנקנים, שמטעמים שונים הוגדרו כפסולת ולא הוצאו למכירה.

חדר משחקים וספא

תגלית נדירה ומפתיעה במיוחד באתר הייתה חדר ששימש למשחקים. "אנשים הם אנשים, והארכיאולוגיה מזכירה שאנחנו לא ממציאים את הגלגל." מסבירות החוקרות:

"ממש כמו שגוגל הקימו מרחב משחק במקום העבודה, כך גם כאן – גילינו חדר משחקים ששימש, אולי, להפוגה של העובדים משגרת העבודה התובענית.

מצאנו  ארבעה לוחות משחק – שניים מהסוג של משחק המנקלה, שניתן למצוא גם היום בכל חנות משחקים, ושני לוחות של משחק תחנות רומי. במרכז החדר נמצאה אבן משחק נוספת גדולה.

הלוחות נמצאו במעין מחסן, אשר לידו הוצב ספסל נמוך לישיבה. בחלק אחר של החדר נחשף מעין ארון ובו נמצאו קעריות וכוסות זכוכית אשר שימשו, ככל הנראה, את באי החדר.

בחפירה הגדולה נחשפו גם מבנים ומתקנים מתקופות מגוונות. לאחרונה נחשפו חלקים של מעין "ספא" עתיק – שני בתי מרחץ מהתקופה הביזנטית.

אלה כללו תנור גדול ורצפת פסיפס צבעונית מעוטרת, שהותקנו בה מתקני מים. בנוסף, נמצאה באתר מערכת מסקרנת של כ-20  בריכות, אשר נראה כי תוכננה ברמה ציבורית, אך שימושה לא ברור.

קרדיטים:

1. החפירה והתל. צילום: יצחק מרמשלטיין, רשות העתיקות

2. שברי החרסים כפי התגלו באתר. צילום: אסף פרץ, רשות העתיקות

3, 4: סטודנטים חושפים את ערימות החרסים. יותר מ-100,000 קנקנים פגומים הושלכו באתר במשך 600 שנים. צילום: יולי שוורץ, רשות העתיקות

5. הבריכה הביזנטית ומערכת תעלות המים. צילום: יצחק מרמלשטיין, רשות העתיקות

6, 7: החפירה הגדולה בגדרה. צילום: יולי שוורץ, דוברת רשות העתיקות

8. חדר המשחקים. צילום: אסף פרץ, רשות העתיקות

9, 10: לוחות המשחק בחדר המשחקים. צילום: יוֹלי שוורץ, רשות העתיקות

11. טביעות האצבע של הקדרים שהידקו את הידיות לכד לפני כ-1500 שנה. צילום: יוֹלי שוורץ, רשות העתיקות

(הודעת רשות העתיקות)